Aleksander Kamiński “Kamienie na szaniec” – recenzja

ByDaniel

Aleksander Kamiński “Kamienie na szaniec” – recenzja

Geneza utworu

Niedawno sięgnęłam po książkę pt. “Kamienie na szaniec” autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Utwór ten należy do obowiązującej listy lektur obowiązkowych, więc przeczytanie go było ode mnie oczekiwane, lecz podeszłam do tego z chęcią, gdyż tematyka drugiej wojny światowej od dawna mnie intryguje. Lektura ta ma formę, która zbliżona jest do relacji dokumentalnej o wydarzeniach, w których biorą udział autentyczne postacie historyczne. Ciekawostką jest to, iż tytuł dzieła został zaczerpnięty przez autora od jednego z głównych bohaterów opowieści – Zośki. Prowadził on pamiętnik, który nosił tytuł “kamienie rzucone na szaniec”, którego nazwa zaś wywodziła się utworu Juluisza Słowackiego pt. “Testament mój”. W tym pamiętniku młody chłopak zapisywał swoje spostrzeżenia na temat działań wojsk polskich podczas okupacji hitlerowców.

Jak to z akcją tego utworu?

Akcja utworu rozgrywa się w latach 1939-1945, w okupowanej Polsce. Książka rozpoczyna się w momencie zakończenia edukacji w Liceum im. Stefana Batorego kilku przyjaciół, harcerzy, głównych bohaterów: Alka, Zośki i Rudego. Niestety radość z ukończenia szkoły średniej i otrzymania świadectwa maturalnego zostaje orzerwana przez rozpoczęcie niemieckiej agresji na Polskę oraz wybuch wojny. Młodzi ludzie, którzy przed sobą mieli świetlaną przyszłość, którzy marzyli o dalekich podróżach i wielu osiągnięciach, zostali zmuszeni do podjęcia się życia w wyjątkowo trudnej i brutalnej rzeczywistości wojny.

Wrogowo nastawieni sąsiedzi

Niespodziewany atak Niemców zachęca chłopców do podjęcia się rezystencji nieprzyjaciela. Postanawiają początkowo dołączenia do akcji zwanej “Małym Sabotażem”, następnie zostają wcieleni do “Polskich Grup Szturmowych” ze względu na ich zasługi. Pomimo młodego wieku, chłopaki wykazują się ogromnymi umiejętnościami taktycznymi, które wymagane były od nowych żołnierzy, dzięki czemu byli w stanie obejmować dowództwo nad różnymi brygadami powstańców. Przez ukazane w utworze tragiczne wydarzenia, chłopaki bardzo szybko zmieniają się w dojrzałych i pełnych rozsądku mężczyzn. Pokazuje to jak bardzo traumatyczne wydarzenia wywierają wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi. Pomimo tego, ich ogromna siła woli pomaga im radzić sobie z każdą przeszkodą w heroiczny sposób.

Ale co z młodością?

Nawet w czasach grozy, gdy jutro było dla nich niewiadome, miasta były nieustannie bombardowane, a śmierć miotała im się pod nogi, chłopaki nie zapominali o młodzieńczych ideałach oraz pragnieniach, które są normalne i naturalne dla ludzi w ich wieku. Bohaterowie są oczywiście świadomi powagi sytuacji, lecz poprzez odsuwanie od siebie myśli o stale grożącym niebezpieczeństwie, są oni w stanie zachować zdrowy rozsądek i nie popaść w rozpacz.

Czas na koniec?

Finał utworu niestety nie mógł wyglądać jak te w bajce, gdyż wojna od zawsze zbierała swoje żniwo i tak właśnie też wydarzyło się w tej książce. Niemalże każdy bohater dzieła Aleksandra Kamińskiego płaci najwyższą cenę za dobrowolną wierność swojej ojczyźnie w momencie walki z agresywnym okupantem.

Opinia

“Kamienie na szaniec” książka to niezwykle wzruszają opowieść o prawdziwych patriotach, którzy poświęcili swoje życie walce z nieprzyjacielem. Ukazuje ona postawę, jaką podejmują młodzieńcy, aby zapisać się w historii jako idealne przykłady polskich patriotów, którzy zginęli tak samo pięknie, jak żyli. Uważam, iż książce należy się ocena 9.5/10. Bardzo chętnie wrócę ponownie do tej lektury.

 

 

About the author

Daniel administrator